P. Martin Vévoda

Milí Boží přátelé, na dnešní den nám církev nabízí v liturgii žalm 45, který jsme zpívali před chvílí. Tento žalm byl složen a poprvé zpíván hodně dávno, několik století před životem Panny Marie, ale je zajímavé, jak krásně se připodobňuje jejímu životu. Jako kdyby ho jeho autor skládal přímo k Panně Marii. „Slyš dcero, pohleď a naslouchej!“ Maria je vzorem pro ty, kdo naslouchají. Ona první naslouchá Bohu a říká mu: „Ano, staň se mi podle tvé vůle“. Je ochotna plnit Boží vůli. „Zapomeň na svůj národ, na svůj otcovský dům.“ Je zajímavé, že v Bibli se o rodičích Panny Marie nepíše vůbec nic. Jako kdyby na ně Bible zapomněla. Je tam popsán rodokmen Ježíše Krista, kde se říká, že Maria byla zasnoubena s Josefem a z ní se narodil Ježíš. A pak je tam rodokmen svatého Josefa, ale o rodičích Panny Marie se tam nepíše nic. Je to možná proto, aby se naplnila prorocká slova onoho žalmu – „Zapomeň na svůj národ, na svůj otcovský dům“. Ale proč má zapomenout? To proto, aby mohla být plně obdarována Bohem. Nevzpomínat na to, co bylo kdysi, co bylo před několika lety, jak se měla dobře, ale aby pamatovala na to, jak se bude mít dobře s Pánem Bohem, když mu řekne ano.

A za svoji poslušnost jí Bůh dává obrovskou důstojnost. Stává se Matkou Boží. Zapomene na svůj otcovský dům, ale vstupuje do jiné rodiny, do samotné Nejsvětější Trojice. Kolik žen v židovském národě toužilo být matkou Mesiáše. Kolik lidí a pokolení toužilo vidět Ježíše. Maria se stala jeho Matkou. V žalmu dále slyšíme: „V plné kráse přichází královská dcera, její šat je protkán zlatem“. Maria dostává krásný šat, královský oděv. A tu krásu nemá sama od sebe. Tu krásu dostává od svého Boha, od toho, kterého nosí ve svém životě, od toho, kterého porodila. I my všichni jsme při křtu dostali krásné bílé roucho, které nás činí schopnými účasti na nebeské hostině v nebi. Panna Maria si toto krásné roucho uchovala po celý život neposkvrněné a čisté.

A dále v žalmu zpíváme: „Místa tvých otců zaujmou tvoji synové, ustanovíš je za knížata po celé zemi“. A my víme, že když Ježíš umírá na kříži, dává své matce nového syna, svatého Jana a s ním symbolicky i celou církev. Tak se stává Maria matkou všech věřících. A naopak my všichni, kdo věříme v Krista, dostáváme spolu se svatým apoštolem Janem Marii za svou matku. A co z toho vyplývá, když zpíváme: „Místa tvých otců zaujmou tvoji synové, ustanovíš je za knížata po celé zemi“? Nám z toho plyne to, že kdo má Marii za matku, snaží se žít podle jejího vzoru, dědí po ní krásu a má velkou protekci u Boha, neboť Bůh neodmítne přímluvu své nejpokornější služebnice a matky Božího Syna. Dostáváme díky ní přední místo před Bohem. Máme připraveno krásné místo v nebi. Maria je pro nás vzorem, učí nás, jak máme naslouchat Boží vůli, že nemáme lpět na tom, co máme ve vlastnictví, protože jen ten, kdo ve svých dlaních nic nesvírá, se může sklonit a pít vodu z dlaní a být občerstven. Maria je naší matkou a my se na ni můžeme s důvěrou obrátit a prosit ji o přímluvu u Boha. Bůh ji slíbil, že s ní budeme tam, kde je ona. Nezklamme tuto důvěru, kterou do nás Bůh vložil, abychom jednou mohli zasednout na ta místa, která má pro nás připravena v nebi. Maria, matko Boží, pros za nás u Pána, abychom byli hodni zaslíbení Kristových. Amen