P. Mariusz Radaczynski

Drazí bratři a sestry,

byl jsem pozván vaším panem farářem, abych dnes při této pobožnosti pronesl promluvu. Když jsem se připravoval, uvědomil jsem si, že jste už od mnoha kněží slyšeli různá kázání o Panně Marii. Proto bych vám chtěl dnes říct svědectví o modlitbě svatého růžence. Často se setkávám s názorem, že tato modlitba je jenom pro babičky, aby ji odříkávali přede mší svatou. Slyším to zvlášť z úst mladých lidí. A proto bych vám chtěl říct svědectví, jak jsem se této modlitbě učil a co mě u této modlitby naučil Bůh. Především si musíme uvědomit důležitou pravdu, že Panna Maria je živá a skrze modlitbu růžence k ní můžeme mluvit a obracet se k ní. Ten, kdo říká, že růženec je modlitba jenom pro ty starší,  k této modlitbě ještě nedospěl. Chci říct několik zážitků, které si pamatuji z dětství a možná máte podobné. Modlitbu svatého růžence jsem se naučil od své maminky a také jsem se ji modlíval se svojí babičkou. V náboženství nás ji učila řeholní sestra a kněz. Takže jsem tuto modlitbu znal od dětství. Jako ministranti jsme pak u nás ve farnosti klečeli před obrazem Panny Marie Čenstochovské a modlili se celý růženec. Každý ministrant se modlil jeden desátek a pečlivě jsme počítali zrnka, kolik nám ještě zbývá. Když jsme se spletli, tak jsme se navzájem podezřívali, kdo se modlil zdrávas navíc. Chodívali jsme také na pěší pouť do Čenstochové, která trvala několik dní a když jsme se modlívali růženec, mělo to svůj rytmus, cesta nám ubíhala rychleji. Možná se tuto modlitbu modlíte při pouti v autobuse, kdy jedna strana předřikuje a druhá odpovídá nebo se také tato modlitba zpívá. Když jezdíme autem, modlíme se s jedním knězem tuto modlitbu v různých jazycích.

O růženci se říká, že je to modlitba nudná. Já s tím ale nesouhlasím. Růženec je modlitba rozjímavá, uvádí nás do tajemství života Pána Ježíše a Panny Marie. Co to znamená? Známe růženec radostný, bolestný, slavný, přidal se i růženec světla. V těchto tajemstvích můžeme najít své životní příběhy a sami sebe. Když trpíme nebo prožíváme nějaké problémy nebo naopak radosti a naděje. Mám takovou zkušenost, že právě při této modlitbě mě napadají samé nejlepší myšlenky a považuji to za vnuknutí od Pána Boha. Naposled jsem si oblíbil tuto modlitbu u krbu, když večer zhasnu světlo a dívám se na hořící oheň. Asi před rokem u nás televize natáčela pořad o knězích. Přijeli také ke mně a chtěli natočit jak se modlím růženec. Popsal jsem jim, jak sedím v křesle a dívám se na oheň v krbu. Všechno si nachystali, já jsem se posadil, do ruky vzal růženec a pan kameraman řekl: „Pane faráři, teď!“ Tak se potichu modlím a kameraman znovu říká: „Už, teď!“ Já jsem se pořád modlil a kameraman řekl: „Stop, co se děje?“ Já říkám: „No, modlím se růženec.“ A on na mě: „Ale my potřebujeme akci, rychleji!“ Tak jsem se jim snažil vysvětlit, že růženec se nedá modlit rychleji, že se modlí pomalu. Takový mám zážitek, jak mě kameramani učili modlit se růženec.

Když mně zemřeli moji rodiče a jeden starší kněz z naší farnosti viděl, že jsem smutný a přemýšlím proč se to stalo, řekl mi: „Vezmi do ruky růženec a pomodli se za své rodiče“. To si vždy budu pamatovat a často to doporučuji zarmouceným rodinám, aby když jsou smutní a vzpomínají, vzali růženec a modlili se. Často jsem si stěžovat také na to, že při modlitbě růžence mi utíkají myšlenky. Co dělat, když se člověk modlí růženec a myšlenkami je někde jinde? Svatý Jan Vianney, řekl takové přirovnání: „Mouchy nikdy nesedají na horkou vodu, ale jenom na studenou a vlažnou.“ To znamená, že jestli naše modlitba růžence bude vroucí, nebudeme mít s myšlenkami problém. Ale jestliže bude naše modlitba vlažná a studená, myšlenkám se neubráníme. Důležité je také, abychom měli úmysl, za koho se modlíme. Co očekáváme od modlitby svatého růžence?  Někdo se modlí, aby Panna Maria odstranila z jeho života všechny překážky nebo aby se problémy sami vyřešily. Ale, když rozjímáme o tajemstvích svatého růžence, tak poznáváme ze života Panny Marie, že život bez utrpení neexistuje. Spíše se máme z tajemství svatého růžence učit, jak utrpení snášet a jak překonávat překážky.

Před chvílí jsme slyšeli evangelium o svatbě v Káně Galilejské, které se mi velice líbí. Panna Maria řekla jenom dvě věty: „Už nemají víno“, a služebníkům řekla: „Udělejte všechno, co vám řekne“. Myslím, že to je ta hlavní pravda, kterou se můžeme naučit z modlitby svatého růžence. „Udělejte všechno, co vám řekne můj Syn.“  Proto, bratři a sestry, nehledejme nějaké novinky při nových zjeveních. Panna Maria nám stále připomíná a zdůrazňuje pravdy, které už známe. Zdůrazňuje: „Udělejte všechno, co vám řekne.“ Nedávno přišel ke mně  jeden pán, asi nebyl moc věřící, protože z kostela ho neznám a říkal mi o svém vztahu k Panně Marii. Říkal: „Pane faráři, pro mě je Panna Maria jako spojka.“ Nechápavě jsem se na něho podíval a on mě vysvětloval. „Víte, mezi mnou a Pánem Bohem.“ Řekl jsem mu, že Pannu Marii nazýváme prostřednicí. A co to znamená? Panna Maria přijímá naše modlitby, které jí předkládáme a přináší je ke svému Synu. A naopak nám zprostředkovává Boží milost,  ne však jako nějaký úředník nebo ministr. Panna Maria je naše matka, ona nás zná po všech stránkách.

Bratři a sestry, vím, že se modlíte růženec a možná s ní někdy máte problémy. Někdy se skutečně zdá být tato modlitba dlouhá. Nepohrdejme jí však, ani vy mladí, kterých vás je tady hrstka. Jestli možná ještě někomu nesedí, asi ještě nedospěl. Chce to čas. Možná i v jeho životě budou situace, které ho k tomu přivedou. Pamatujme, že při modlitbě svatého růžence, který je životopisem Pána Ježíše a Panny Marie, můžeme najít také sami sebe. Amen.