Mons. Ján Graubner

Drazí přátelé,

přicházíte sem pravidelně, abyste vytvářeli společenství kolem Panny Marie. Dnes jsme si  z Písma vzali úryvek, kdy apoštolové jsou spolu s Marií na modlitbách a slyšeli jsme, co se stalo. V té chvíli je naplnil Duch svatý a Duch svatý to byl, kdo dělal divy v nich a skrze ně.

Ano, když přicházíme k modlitbám mariánským, přicházíme nejen proto, abychom prosili Pannu Marii, ale především, abychom byli spolu s ní. Spolu s ní otevřeni pro Boha. A v takové chvíli se buduje církev. Znáte jak to bylo o letnicích při seslání Ducha svatého. Přitáhlo to spoustu zvědavců. Působením Ducha svatého byli učedníci schopni a ochotni vydat jasné svědectví. A výsledek? Tři tisíce lidí požádalo v ten den o křest. Ano, tak rostla církev. Jsme-li správně zaměřeni na Marii, jsme spolu s ní otevřeni Duchu svatému a nasloucháme jí. V evangeliu jsme slyšeli její radu, kterou dala učedníkům. Panně Marii dáváme titul Matka dobré rady a ona dává jenom jednu jedinou radu, kterou máme v Písmu svatém zapsanou. A víte jaká je to rada? „Učiňte to, co vám řekne Ježíš!“ Neexistuje lepší rada. Maria je ráda, když se kolem ní shromažďujeme, ale protože ona celá žije pro Ježíše, vede nás k tomu, abychom i my tu byli pro Ježíše. Ona má největší radost z toho, když umíme slyšet Ježíšův hlas a máme odvahu ho poslechnout. Ano, ona to byla, kdo v Káně Galilejské vyprosil první zázrak.

My říkáme Panně Marii také divotvůrkyně, ale ty zázraky nedělá svou mocí ona, nýbrž svou mocnou přímluvou se obrací k Ježíši a milující Syn milující Matce neodmítá prosby, proto je její přímluva tak mocná. Je dobře, když přicházíme k Marii, abychom byli spolu s ní na modlitbách, abychom přijali její radu, kterou si odneseme i do života, domů, do práce. Při jakýchkoli starostech nám Maria radí: Udělejte to tak, jak vám říká Ježíš a nebudete litovat. Ona tu zkušenost udělala. Někdy se nám zdá, že to, co říká Ježíš, je moc náročné, ale ve chvíli, kdy jí anděl zvěstoval Boží vůli, to taky nebyla schopna pochopit. Boží tajemství bylo větší než mohla pochopit i ta svatá, čistá žena. Protože řekla Bohu ano i tam, kde nerozuměla, dělá v ní Bůh veliké věci. A tuto zkušenost nám Maria předává i svojí radou. Mějte odvahu dělat to, co vám říká Bůh i tehdy, když tomu dost dobře nerozumíte, když vás to přesahuje, když si říkáte, ale já nevím jak se to stane. Jestli víš, že to říká Bůh, udělej to! Jestli to říká Bůh slovy Písma nebo ve tvém svědomí, měj odvahu překročit sám sebe. A tehdy můžeš počítat s tím, že uvidíš divy.

My někdy chceme na Pánu Bohu vyprosit různá vyslyšení, která jsme si my sami umanuli. Myslíme si, že to či ono je dobré, to potřebujeme a tak za to strašně moc prosíme, chceme abychom byli vyslyšeni a vlastně chceme, aby Pán Bůh poslechl nás. Když se to nepodaří, tak jsme zklamaní. Takovým prosebníkům říká Maria: Mějte odvahu otevřít srdce pro Ducha svatého a ten sám vnuká zač se máte modlit. Máš něco na srdci? Odevzdej to Pánu. Odevzdej mu to s důvěrou, že on nejlíp ví, jak vyslyšet. A když všecko odevzdáš Pánu, odevzdej mu i tu odvahu dělat to, co on od tebe žádá, to co říká. Tehdy budeš Marii nejpodobnější. A tehdy můžeš čekat, že jako na ní, tak i na tobě se Pán oslaví. Amen.