Kázal P. Richard Wojtěchowski MIC

Milé děti, drahá mládeži, drazí poutníci, drazí bratři a sestry!

Od zjevení Panny Marie ve Fatimě uplynulo již 82 let. Na všech místech světa, kde se Panna Maria zjevila nebo zjevuje, zůstává výzva - poznej ji. A my ji poznáváme. My všichni, kteří se vždy 13. den v měsíci přicházíme modlit právě zde. Církev nás učí, že Boží zjevení skončilo už v době apoštolů a nějaká veřejná zjevení už nejsou potřebná. Ale církev přece přijala za skutečné zjevení Panny Marie ve Fatimě. Proč? Učinila tak proto, že toto fatimské poselství Panny Marie obsahuje výzvy a pravdy shodné s evangeliem. Ježíš oslovil lidi světa slovy: „Čiňte pokání a věřte evangeliu!“

Připomeňme si dnes, bratři a sestry, co je podstatou fatimského poselství. Připomeňme si je zvláště teď, na začátku posledního roku přípravy na jubileum 2000. Připomeňme si je teď, kdy nás otcové biskupové zvou, abychom objevili nový význam pokání a svátosti smíření. Fatimské poselství je výzvou k pokání. Panna Maria ve Fatimě řekla: „Čiňte pokání!“ Ale co je to pokání? Je to vnitřní změna k lepšímu životu, změna našeho srdce, našeho nitra, našeho myšlení. Tato výzva je určena století, které končí. Je rozhodující a jednoznačná. Proč? Protože kdo má čistou duši, ten jasně vidí Boží plán, dobře mu rozumí a je tu i naděje, že jej bude ve svém životě plnit. Bez kajícího se ducha je člověk na Boží výzvy hluchý.

První část fatimského poselství je velmi silná, jednoznačná. Může se nám zdát až přísná. Jakoby k nám hovořil sám Jan Křtitel, který tak silně vyzýval k pokání. Nedivme se, vždyť jde o naši spásu, o naši věčnost, o věčnost každého člověka. Ve druhé části poselství nás Panna Maria vyzývá, abychom se stali věrnými ctiteli svátosti oltářní. Před stále živým Kristem ve svatostánku máme řešit své problémy. A když jej přijímáme do svých srdcí ve svatém přijímání, máme to dělat tak, aby nás mohl proměnit v sebe. Máme jej přijímat upřímně a v hluboké víře, aby mohl změnit naše srdce, naše nitro, naše myšlení. V třetí části fatimského poselství klade Panna Maria důraz na modlitbu sv. růžence. Prosí nás, abychom se každý den modlili sv. růženec. Jistě proto, aby nás podobné úseky ze života Ježíše a Panny Marie formovaly k podobným postojům, které oni zaujímali v radostech, bolestech i ve slávě. Modlitbu sv. růžence se může modlit každý i malé děti, i mladý i starý člověk. Ve čtvrté části poselství se mluví o meditaci. Měli bychom každý den alespoň patnáct minut meditovat nad životem Ježíše a Panny Marie. Proč to žádá? Tento požadavek je celkem logický. Když budeme naplněni Božími myšlenkami, které v nás zůstanou z meditace nad Písmem sv., nebude v našich srdcích místo na hříšné myšlenky, které se do našich srdcí vtiskují pomocí všelijakých dobových prostředků od televize, přes rádio, tisk až po mravně narušené okolí. To vše se příliš rychle tlačí do našich srdcí, do našich rodin, do našich domácností. A pak si člověk ztěžuje, že se nedovede soustředit na modlitbu, na Boží slovo. Pátá část poselství nám říká, abychom těžkosti každodenního života ochotně měnili na dobrovolné oběti a přinášeli je společenství, ve kterém žijeme. Je třeba vědět, že je tou největší možností jak se nejvíce přiblížit Pánu Bohu a posvětit sebe i svět. „Modlete se a přinášejte Bohu oběti a modlitby, snášejte utrpení, které na vás sešle Pán“ - praví Panna Maria. Bratři a sestry, ještě jednou si zopakujme všechny části fatimského poselství. Činit pokání, ctít eucharistii, meditovat o životě Ježíše a Panny Marie, modlit se sv. růženec, přinášet oběti za posvěcení sebe i ostatních lidí.

Papež Jan Pavel II. říká, že Mariina výzva je programem spásy pro nové generace, a proto je třeba se k ní neustále vracet. Po svém návratu z Fatimy 15. 5. 1982 na své veřejné audienci vyslovil tato slova: „Pouť do Fatimy byla potřebou mého srdce, ale zároveň ukázala cestu, po které jde církev současnosti. Poselství z Fatimy vyjadřuje potřeby naší doby. Jaké jsou to potřeby? Světu chybí pokání a obrácení. Právě teď se odehrává velký zápas mezi silami dobra a zla. Síly zla se množí v podobě bludů našeho století, snaží se lidi odtrhnout od dobra a staví je proti němu. Poselství z Fatimy nás na tyto bludy upozorňuje. Tato jednoduchá slova, svěřená třem dětem ve Fatimě, jsou plná vroucí touhy po úctě a lásce.“ Tolik sv. Otec Jan Pavel II..

My si, bratři a sestry, potřebujeme uvědomit, že fatimské zjevení a duchovní odkaz z něho plynoucí není jen zbožnou senzací, ale cestou pro člověka i celý svět. Cestou, kterou ukazuje matka svým dětem. Jsme všichni dětmi Panny Marie, ona ukazuje cestu každému z nás. Proto bychom měli její poselství vnímat srdcem a podle toho, co nám říká naše Matka, také žít. Amen